YÖNETİM

YÖNETİM KURULU BAŞKANI'NIN MESAJI

Asmira’nın Değerli Paydaşları;

Her geçen gün büyüyen siz paydaş grubumuz ile iletişimde kalabilmek; başarabildiklerimizi ve gerçekleştirmeyi planladığımız hayallerimizi paylaşabilmek bizler için büyük onur. 1977 yılında, Kurucumuz ve Onursal Başkanımız Sayın Ayhan Aslan Bey’in “gemilere yakıt ikmali” ticaretine başlaması ile temelleri atılan Asmira; 2017 yılındaki şirketler grubu yapılanmasından sonra “Asmira Group” adını almış ve sonrasında o zamanki ticari ölçeğinin üstünde bir kurumsal yaklaşımla bir holding kurgusu ile yönetilmiştir. Bu yaklaşım ve o zamanki yönetimimizle beraber tüm mesai arkadaşlarımızın ortaya koyduğu özverili, azimli, kararlı, vizyoner üstün mesai ve çabalar Asmira Group’u çok güzel yerlere taşıdı. Siz değerli paydaşlarımızın teveccüh ve güveni ise, bu işin olmazsa olmazıydı. Sizlerin bize olan güveni ile birçok engeli hızlıca aştık ve birçok yarışta sizlerin de olduğu fotoğraf karelerinde göğüsledik ipi. Bu anlamda bu başarı hepimizin!

Her şeyin hayal etmekle başladığına güzel bir örnek oluşturduğumuz için mutlu ve gururluyuz. 2017 yılında Asmira Group olarak yapılanırken, vizyonumuzu “To be Local on Every European Coast” (Tüm Avrupa Kıyılarında Yerel Bir Marka Olmak) olarak konumlandırılmasında üst yönetim olarak çok kısa süre içinde karar verdik ve bu hayale doğru koşmaya başladık. Ancak, hayallerin gerçeğe dönüştürülmesinde aklın, zekanın ve üstün çabanın da ne kadar gerekli olduğunu bilerek aldık bu yolu. Zaten başka türlü gerçekleşemezdi, başarabildiklerimiz. İcranın yönetim kadar önemli olduğunun bilinci ile yönettik süreçlerimizi ve şirketimizi. Her adımımızı görecek kadar önümüze odaklanırken, gideceğimiz yeri görebilecek kadar da ileriye baktık. Bazen göremediğimizi de hayal ettik.

Geliştirici ve kaliteli rekabetin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu gördük bu yolculukta bir kez daha. Asıl rekabetin kişi ve kurumların kendisini sorgulaması, kendisiyle rekabet etmesi ve devamlı gelişimi olduğunu gördük. Rekabeti, vahşi hırslarla yapanların yarıştan kopuşuna üzülerek tanık olduk. Bu talihsiz vakalardan da ders çıkarmaya çalıştık; çünkü ticaret içinde veya dışında hayatın devamlı bir öğrenme süreci olduğunu biliyorduk. Ustalık maharetlerimizi geliştirsek de, hep işimizin çırağı kalmaya çalıştık. 

1977 yılında gemilere yakıt ikmali ticareti ile başlayan; 2000’li yıllarda yatlara yakıt ikmali ile çeşitlenen; 2010’lu yıllarda marin akaryakıt istasyonu işletmeciliği konseptini oluşturup bir ilk yaratan ve bu sayede yurt dışında ilk fiziki yapılanmasını oluşturan; 2020’li yıllarda içinde bulunduğu yatçılık faaliyetlerine ve uluslararası gemi yakıt ikmal aracılık faaliyetlerine başlayan, yurt dışında noktalarını çeşitlendiren, yurt dışında ve Türkiye’de “yakıt dışı işler” yaklaşımı ile faaliyet alanlarını çeşitlendiren Asmira Group; bugün Türkiye’de ve faaliyette bulunduğu diğer ülkelerdeki toplam 100’ü aşkın üstün nitelikli çalışanı, 15 adet fiziki yönetim ve operasyon merkezi ile deniz yakıtları ve yatçılık başta olmak üzere içinde bulunduğu tüm sektörlerde özgül ağırlığı yüksek bir oyuncu olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Kurumumuz “Asmira Group” yapılanmasına adım attığı 2017 yılındaki yıllık cirosunu, 2022 yılında (beş sene içinde) USD cinsinden “14 kat” gibi oldukça yüksek bir çarpanla büyütmeyi başarmıştır. Bu finansal büyümeyi sağlıklı ve sürdürülebilir kılmanın öneminin bilinci içinde yönettiğimiz ticari faaliyetler sayesinde makul bir karlılık ve EBITDA ile gerçekleştirdiğimiz bu büyüme sürecinde; beş sene içinde EBITDA’mızı yıllık olarak USD cinsinden 13 kat, sermayemizi ise yine USD cinsinden 15 kat büyütme imkânı bulduk. Bu sayede gerekli yatırımlarımızı gerçekleştirebildik ve yukarıda sıraladığım Türkiye’deki ve diğer ülkelerdeki birçok farklı faaliyet alanındaki kazanımlarımızı sağladık. “Hesabını Bilen Tacir” sıfatına uygun olarak finansal yönetimimizi, en ince ayrıntısına kadar hassasiyetle yönettik. 

Logomuz yalıçapkını, bizi çok güzel anlatan bir figürdür. Yalıçapkını Ege’ye özel bir kuştur. Çok renkli ve güzeldir. Ama bir o kadar da çevik ve avcı! Bir diğer güzel özelliği ise, uzun mesafeler uçabilse de göç etmemesi hep yuvasına dönmesidir; aynı bizim Ege’li kalmamız gibi, aynı Asmira gibi…

Şimdi siz değerli paydaşlarımız ile iletişimizde yeni bir sayfa açıyoruz ve “Yeni Asmira’ya hoş geldiniz!” diyoruz. Bu beş sene içinde başarabildiğimiz kazanımlar fide vermeye başladıkça yeni markalarımız oluştu. Gerçekleştirmeyi başardığımız iş alanlarımızın hepsi bizim için çok kıymetliydi. Hepsine de ayrı birer logo oluşturmuştuk. Her bir logo ayrı bir renk yalıçapkını olmuştu. Yalıçapkınlarımız rengarenk olmuştu. Bizim için her biri çok kıymetli olan bu iş alanlarını temsil eden yalıçapkınları görselde yoğunluk yaratmaya başlamıştı. İletişimimizde daha duru bir yaklaşım sergilememiz şarttı. Biz de bu çok güzel rengarenk yalıçapkınlarının birleştirdik. Türkiye ve diğer ülkelerdeki tekne bakımı, marin akaryakıt istasyon işletmeciliği, tekne kiralama, gemilere yakıt ikmali, yatlara yakıt ikmali, gemi yakıtları aracılık hizmetleri ve diğer denizcilik / yatçılık faaliyetlerimizi birleştirerek tek bir logo ile Asmira Marine altında topladık. Aynı yaklaşımla yurt içi akaryakıt perakende / toptan satışı, yurt içi akaryakıt taşıması ve bunun gibi kara akaryakıt faaliyetlerimizi de Asmira Energy altında toplandık. Birleşen yalıçapkınlarından boşalan yerlere, yurt dışında yerleşik broker firmamiz Miraka’yı ve yurt içinde “yakıt dışı lojistik faaliyetler” geliştirmek üzerine oluşturduğumuz Tacklog’u getirdik. Böylece ikisi kurumumuzun adı Asmira ismini taşıyan, diğer ikisi tamamen yepyeni birer isimle oluşmuş toplam dört marka ile daha duru bir şekilde faaliyetlerimizin iletişimini yapmaya karar verdik. Farklı oluşumlarla yeni sektörlerde başlayacağımız faaliyetlerimiz içinse, yeni işletme ve markalarımız geliyor olacak. Onları da sizlerle tabi ki gururla paylaşmaya devam edeceğiz.

2017’den beri aldığımız yola baktıkça, ne kadar çok yol aldığımızı görüp gururlanıyoruz. Ama artık daha uzakları görebiliyoruz ve önümüze baktıkça da daha ne kadar uzun bir yol olduğunu görüyoruz, sonunu göremediğimiz. Şimdi yeni hayallerimiz var. İnşaat, gıda lojistiği ve denizcilikte yeni faaliyet alanları hayal ediyoruz. Bunlar için de tüm gücümüzle çalışacağız ve sizlerin karşısına sizlere yeni anlatacak hikayelerle çıkacağız yine cebimiz dolu olarak; çünkü anlatacak bir hikayemizin olmasının ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. “Başağın büyüdükçe boynunu eğmesi” gibi, biz de büyüdükçe olgunlaşacak, kendimizi daha fazla geliştirmeye çalışacak, kendimizle rekabet edecek ve ustalaştıkça işimizin daha fazla çırağı olacağız. 

Yakın zamanda yeni gelişme ve kazanımlarımızı paylaşmak dileklerimle, hepinizi Asmira Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlarım.

Mustafa Aslan

Yönetim Kurulu Başkanı